• Logi sisse
  • Kuidas voodiriideid hooldada?

    Villaste voodiriiete hooldus

    Villatekkidel on ebatavaline võime soojust koguda. Need kohanduvad keha- ja toatemperatuuri järgi. Ühtlasi juhib vill efektiivselt niiskust välja ja ei lase kehal üle kuumeneda. Tänu suurele lanoliinikogusele puhastub lambavill iseeneslikult, niisiis selle värskuse tagamiseks piisab vaid regulaarsest kloppimisest ja õhutamisest. On ka eriliselt töödeldud villaseid voodiriideid, mida saab masinas villapesuprogrammi ja spetsiaalsete ainetega pesta. See on märgitud hooldussoovitustes. Soovitame villatooteid õhutada päikeselisel päeval varjulises kohas, sest otsene päikesevalgus kuivatab villakarva ja muudab selle kõvemaks. Villaseid tooteid ei ole soovitatav pesta pulbriga, sest siis läheb vill pulsti.

    Sulgedest voodiriiete hooldus

    Sulgedest voodiriideid tasub pidevalt tuulutada ja kohevaks kloppida, ent mitte taguda. Tootjad märgivad soovitustesse tihtipeale toodete keemilise puhastuse. Kui pesete ise, kasutage rohkelt vett ja vedelat pesuvahendit. Peske temperatuuril 60 °C ja kasutage vaid 1/3 tavapärasest pesuainekogusest. Ärge kasutage valgendeid. Tekke tuleb pesta ükshaaval pesumasinas, mis mahutab vähemalt 9 kg. Patjadele tõmmake pesu ajaks peale püür või pesukott. Nii tekid kui ka padjad on soovitatav võimalikult kiiresti kuivatada. Väänake need välja ja kuivatage kuivatis.

    Siidist voodiriiete hooldus

    Et siid ei pulstuks ega kaotaks kohevust, ei ole soovitatav seda masinas pesta. Soovitame eelistada kuivpuhastust. Kui siid määrdub ühest kohast, aga selle puhastamiseks ei ole veel aeg käes, püüdke tekkinud plekk eemaldada käsitsi, s.o sooja (mitte tulise) vee ja spetsiaalselt siidile ette nähtud puhastusvahenditega. Suurema mustuse korral usaldage siidkangaste hooldus spetsialistide ja asjatundjate kätte. Tundub küll ebatavaline, aga ka siidist tooted vajavad õhutamist. Püüdke voodiriideid ja -pesu tuulutada vähemalt kaks korda aastas päikeselisel päeval, aga varjulises kohas, kaitstuna otsese päikesekiirguse eest. Kui te siiditooteid parasjagu ei kasuta, hoidke neid jahedas ja pimedas kohas eemal otsesest päikesevalgusest – nii püsivad lopsakad ja puhtad värvid kauem.

    Puuvillaste voodiriiete hooldus

    Olgu tegu kas või kõige kvaliteetsemate ja kallimate voodiriietega, aga kui nende eest korralikult ei hoolitseta, ei püsi need kaunid ega teeni kaua. Mida õhem on kangas, seda õrnemat hoolitsust see vajab. Nii satääni kui ka puuvilla soovitame pesta kuni 40 °C temperatuuril. Erksavärvilist (eriti sinakat ja lillat tooni) kangast võib pesta vaid kuni 40 °C, et selle värv püsiks.

    Mida erksamad on uue toote värvid, seda rohkem kordi peske seda muust pesust eraldi. Ärge kasutage õrna ega värvilise kanga pesuks valgendeid. Pidage silmas, et paljud pesuvahendid sisaldavad valgendeid.

    Sünteetiliste voodiriiete hooldus

    Sünteetiliste voodiriiete hooldus on ilmselt kõige lihtsam. Neid võib pesta nii pesupulbri kui ka vedelate pesuainetega. Neid soovitatakse pesta masinas vedela pesuainega temperatuuril 60 °C. Kasutage õrna pesurežiimi.

    Kokkuvõte

    Lugege läbi kõik etiketid. Veenduge, et teie voodiriiete pesule ei kehti erinõudeid. Enamikku tavalist puuvillast voodipesu võib pesta kodustes tingimustes, kuid kallim ja haruldasematest materjalidest valmistatud pesu võib vajada erihooldust.

    Peske voodipesu korra kahe nädala jooksul. Enamik inimesi veedab voodis rohkem aega kui oma igapäevastes rõivastes. Riiete puhtuse eest me tavaliselt hoolitseda ei unusta, küll aga voodilinu kipume liiga harva pesema. Voodilinade pesemist on lihtne unustada või edasi lükata, kuid see ei ole tervislik. Hea uni ja tervis on tähtsamad kui pesule kulutatud aeg.

    Peske voodipesu korra kahe nädala jooksul. Enamik inimesi veedab voodis rohkem aega kui oma igapäevastes rõivastes. Riiete puhtuse eest me tavaliselt hoolitseda ei unusta, küll aga voodilinu kipume liiga harva pesema. Voodilinade pesemist on lihtne unustada või edasi lükata, kuid see ei ole tervislik. Hea uni ja tervis on tähtsamad kui pesule kulutatud aeg.

    Sortige voodipesu värvi järgi. Nii nagu tavalisi riideid, on ka voodilinu oluline pesta värvide kaupa. Ühtlasi on voodipesu soovituslik pesta üksnes koos muu voodipesuga. Tumedam voodipesu võib heledamale pesule värvi anda.

    Lisage hoolikalt vajalik kogus pesuainet. Pesupulbripakile on sageli märgitud, kui palju seda millisele kangale kulub. Need juhised tuleb enne pesu tähelepanelikult läbi vaadata ja pesupulbrit või muid vahendeid ettenähtud koguses kasutada. Vastasel juhul võib liigne kemikaalihulk põhjustada naha sügelust ja kuivust. Arvatakse, et puhastusainetega liialdamine mõjutab astma arengut.

    Võimaluse korral kuivatage voosipesu õues. Päikesevalgus on looduslik desinfitseerimisvahend. Lisaks muudab päikesekiirgus teie tekikotid, padjapüürid ja linad veel valgemaks. Kui ilmastikutingimused võimaldavad, tehke seda vähemalt iga mõne kuu tagant.